Jak na tip #nekaslinasebe v praxi?
Pokud máš:
1 minutku: Až dnes přijde tvůj vnitřní kritik, jen se zastav a uvědom si, co říká. Zkus si představit, co by ti na to řekl tvůj nejlepší přítel. Taky by na tebe byl tak kritický a nepříjemný? Nebo by byl spíš laskavější?
5 minut: Následuj předchozí tip #nekaslinasebe a po zachycení, jak jsi k sobě kritický/á se zastav. Nádech a výdech. Buď na sebe 5 minut být jen laskavý/á, přijímající, soucítící a chvilku se nesuď. Buď k sobě na 5 minut kámošem a chovej se k sobě tak, jak by ses choval/a ke svému nejlepšímu kamarádovi či blízkému.
15 minut: Následuj předchozí tip #nekaslinasebe a až bude tvůj vnitřní kritik (VK) zase řádit, zkus si ho nakreslit a pojmenovat. To stejné udělej se svým “Laskaváčkem”. Pojmenuj si ho a tehdy, kdy přijde na scénu vnitřní kritik, si pozvi na pomoc Laskaváčka. Můžeš si představit, že na jednom rameni sedí tvůj vnitřní kritik a na druhém Laskaváček. Na VK platí, když mu Laskaváček dá fakta. VK má totiž rád “velká slova” jako “nikdy, vždycky, všichni, všechno atd.”, která často (a většinou opravdu) nejsou pravda. “Nikdy se mi nic nepovede.”… opravdu? Opravdu se ti nikdy nic nepovedlo? Není to náhodou jen řádění VK? Co by ti na to řekl Laskaváček? Může odpovědět víc konkrétně třeba: “Vím, že výsledek úkolu není to, co sis představoval. I přesto nezapomeň, že jsi do toho dal spoustu času a energie. Celé 2 dny práce. Koukni, vytvořil jsi 20 stran textu i s obrázky, které jsi sám vyhledal. To se počítá.” Zkus si říct ještě jednou větu VK, jak se cítíš? A teď větu Laskaváčka, jak se cítíš? Je tam nějaký rozdíl?